haberler & gelişmeler

İstanbul, Türkiye - Londra, İngiltere – 11 Haziran 2019 – Türkiye’nin önde gelen online seyahat şirketi ve seyahat servisleri platformu IATI ile global seyahat endüstrisinin önde gelen teknoloji sağlayıcı şirketi Sabre (NASDAQ: SABR), dağıtım servisleri ve teknoloji servisleri konusunda işbirliği anlaşması imzaladı.

Yapılan bu anlaşma ile IATI’nin 80 ülkedeki 38 binden fazla seyahat acentesi Sabre’in 420’den fazla havayolu, 750.000 otel, yüzlerce tur operatörü, tren, araba ve yat kiralama tedarikçilerinden oluşan GDS pazarına erişim sağlayıp dünyanın her yerinde kişiselleştirilmiş seyahat paketleri satabilecek. Geniş ürün yelpazesi, hızlı cevap süreleri ile Sabre çözümleri IATI acentelerine müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlayıp özel fiyatları ve ek servisleri ile de seyahat deneyimlerini daha da geliştirecek. Aynı zamanda IATI, Sabre’ın rezervasyon sonrası otomasyon sistemleri ve gelir optimizasyon araçları ile etkinliğini arttırırken maliyetlerini düşürüp karlılığını daha da arttıracak.

2011 yılında faaliyete başlayan IATI, bağlı seyahat acentelerine kolay kullanılabilir kullanıcı arayüzü ve gelişmiş kullanıcı deneyimi ile modüler, genişletilebilir ve güvenli bir teknolojik dağıtım platformu sağlıyor. IATI, merkezi Türkiye dışında, Almanya, İsrail, Rusya, Ürdün, Mısır, Ukrayna, Kazakistan, Azerbaycan, Moldova, Gürcistan, Irak, Lübnan, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Libya ve dünyada 64 ülkede daha online seyahat hizmetleri sunuyor.

“Amacımız seyahat acentelerine, bireysel müşterilere ve tedarikçilere en etkin ve kullanıcı dostu çözümleri sunmak” şeklinde konuşan IATI Yönetim Kurulu Başkanı Levent Aydın; kararlı uluslararası bir büyüme yolculuğuna çıktıklarını ve Sabre ile kurulan bu stratejik ortaklığın her iki şirketin de coğrafik büyüklüğünü arttırmasına imkan sağlayacacağını ve iş ortaklarına sundukları servis ve teknolojileri daha da geliştireceğinin altını çizdi.

Nisan 2019 itibari ile dış hatlar havayolu yolcu pazarının %39’una sahip olan IATI, Türkiye seyahat pazarında lider konumda bulunuyor. Tüm ekonomik koşullarda faaliyet gösteren IATI, 8 yıl önceki kuruluşundan beri toplam yolcu sayısı bazında yılda ortalama %55 büyüme sağlamıştır.

Dünyada 80 ülkede faaliyet gösteren IATI’nin yerel varlık ve güçlü uluslararası büyüme perspektifini birleştirmeyi başardığını söyleyen Sabre Online Başkan Yardımcısı Sean McDonald, günümüz seyahat müşterilerinin giderek daha fazla önem verdiği sorunsuz kullanıcı deneyiminin sağlanmasında teknolojinin payını kavramış IATI gibi kararlı ve ileriyi düşünen bir partnerle anlaşmaktan heyecan duyduklarını ifade etti.

IATI News Image IATI News Image IATI News Image

İhracatı artırmak, ihraç ürünlerine uluslararası piyasalarda rekabet gücü kazandırmak ve ihraç pazarlarını geliştirmek amaçlı kullanılan vergi resim ve harç istisnaları ülkemiz ihracatına mal ve hizmet satışıyla katkıda bulunan şirketlere tanınmaktadır.

Vergi, resim ve harç istisnası 6802 sayılı Gider Vergileri Kanunu kapsamında banka ve sigorta muameleleri vergisi (BSMV), 488 sayılı Damga Vergisi Kanunu kapsamında damga vergisi, 492 sayılı Harçlar Kanunu kapsamında alınması gereken harçlar, diğer kanunlarda yer alan vergi, resim ve harçlar ile 80 Sayılı Kanun'a göre alınan hal vergisini kapsamaktadır.

2012 yılında kurulan IATI, 2017 rakamlarına göre yapılan sıralamada 310 milyon doları aşan ihracatı ile Türkiye'nin en çok ihracat yapan 2. turizm şirketi olmuştu.

2017 yılında hizmet ihracatı kategorisinde Türk Havayolları ise birinci sırada yer almıştı.

IATI, kuruluşunun 6. yılında 2 milyar TL'ye yaklaşan cirosu ile Türkiye'nin en büyük 141. şirketi konumunda bulunuyor.

IATI'nin 2019 yılı cirosunun 1 milyar USD'yi geçmesi beklenirken hizmet ihracatının ise 400 milyon USD'yi aşması öngörülüyor.

IATI News Image IATI News Image

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından düzenlenen Türkiye'nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı ödülleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Berat Albayrak, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan'ın katıldığı törenle sahiplerini buldu.

Törende, Türkiye'nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı Araştırması’na göre Türkiye genelinde en çok ihracat yapan ilk 10 firma ile 17 sektördeki ilk 3 firmaya ödülleri takdim edildi.

2017 rakamlarına göre yapılan sıralamada IATI, 310 milyon doları aşan ihracatı ile Türkiye'nin en çok ihracat yapan 2. turizm şirketi oldu.

Törende IATI adına ödülü, IATI Yönetim Kurulu Başkanı Levent Aydın, Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ‘dan aldı.

75 ülkede 35 binden fazla acente ile hizmet veren IATI, uçak bileti, otel, transfer, kiralık villa, sağlık turizmi gibi seyahat ürünlerini online olarak acentelerin ve son kullanıcıların hizmetine sunuyor.

IATI, 2017 yılında 2 milyar TL’ye yaklaşan cirosu ile Türkiye’nin en büyük 141. şirketi konumuna yükselmişti.

2018 yılında cirosu 3 milyar TL’yi aşacak olan IATI’nin hizmet ihracatının da 400 milyon doları geçmesi bekleniyor.

IATI News Image IATI News Image IATI News Image

Turizm sektöründe yönetim kalitesinin önemini vurgulamak amacıyla GM Turizm ve Yönetim Dergisi tarafından 2010 yılında başlatılan Quality Management 2018 Ödülleri sahiplerini buldu. Turizmin “En İyileri” nin online anket yöntemiyle seçildiği ödüllerde IATI "En İyi Yönetilen Online Satış & Pazarlama Destek Firması” ödülüne layık görüldü. Büyük ilginin gösterildiği anketi 99 binden fazla kişi ziyaret etti.

Görkemli bir törenle sahiplerini bulan POYD Gala Gecesi’nde gerçekleşen QM Ödül törenine, T.C. Dış İşleri Bakanı Sn. Mevlüt Çavuşoğlu ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Sn. Mehmet Ersoy teşrif etti.

Ayrıca Antalya Bürokrasi ve iş dünyasının önde gelenleri, Turizm Sivil Toplum Örgüt Başkanları, Turizm Yatırımcıları, Türkiye’nin dört bir yanından gelen turizm profesyonelleri geceye büyük ilgi gösterdi. Qm Ödülleri, 13 Aralık 2018 tarihinde Titanic Deluxe Golf Belek’te düzenlenen ihtişamlı ödül töreniyle sahiplerine takdim edildi. İki aşamalı oylama anketi, toplam 99 bin 93 ziyaretçi ile rekor kırdı. IATI 2017 yılı performansı ile Fortune Türkiye 500 listesinde 141. sırada yer almıştı.

IATI News Image

Türkiye’nin en prestijli ekonomi araştırmalarından olan Capital 500 Listesi açıklandı.

IATI, listede 45 sıra birden yükselerek 172. sıraya yerleşti. IATI geçen sene listede 217. sırada yer almıştı.

2 milyar TL’ ye yaklaşan cirosu ile IATI Ticaret ve Hizmet kategorisinde de Türkiye’nin en büyük 3. şirketi konumuna yükseldi.

IATI, illere göre sıralamada da Antalya’nın en büyük ikinci şirketi oldu.

Her yıl istikrarlı olarak performansını arttıran IATI, 2017 performansı ile yine en hızlı büyüyen şirketler arasında yer aldı.

IATI’nin 2018 yılı cirosunun 2 milyar TL’yi aşması bekleniyor.

Dünyada 70 ülkede 34 binden fazla acente ile çalışan IATI, Türkiye ve yakın coğrafyaların lider seyahat teknolojileri sağlayıcısı şirketi konumunda bulunuyor.

IATI News Image IATI News Image IATI News Image IATI News Image

Lufthansa Grup, Türkiye’deki en büyük satış partneri IATI’ye “En İyi Satış Acentesi” ve “En İyi Doğrudan Satış Acentesi” ödülü verdi.

Fairmont Quasar İstanbul otelinde 5 Temmuz tarihinde gerçekleştirilen ödül töreninde IATI Uluslararası İş Geliştirme Direktörü Burak Akpınar, ödülü Lufthansa Havayolları Türkiye Genel Müdürü Kemal Geçer’den aldı.

IATI, 2017 performansı ile hem GDS sistemleri üzerinden hem de Lufthansa doğrudan satış sistemi üzerinden Türkiye’de en fazla bilet satışı yapan acente oldu.

86 ülkede 263 destinasyona uçan Lufthansa Grup içerisinde Lufthansa Havayolları, Swiss Airlines, Austrian Airlines, Eurowings ve Brussells Airlines bulunuyor.

Türkiye, Ortadoğu ve yakın coğrafyaların en büyük Seyahat Teknolojileri Sağlayıcısı IATI, 70 ülkede 30 binden fazla acentesi ile günde 20 binden fazla seyahat işlemi gerçekleştiriyor. 2017 yılı cirosu ile Fortune Türkiye listesinde 141. inci sırada yer alan IATI’nin 2018 yılı cirosu ile Türkiye’nin en büyük ilk 100 şirketi arasına girmesi bekleniyor.

IATI News Image IATI News Image

Qatar Havayolları Türkiye’deki en büyük satış partneri IATI’yi “En Başarılı Online Acente” ödülüne layık gördü.

Grand Hyatt İstanbul otelinde gerçekleştirilen ödül töreninde IATI Uluslararası İş Geliştirme Direktörü Burak Akpınar, ödülü Qatar Havayolları Güneydoğu Avrupa Ülkeleri Müdürü Ferit Aksun’dan aldı.

IATI ile 2013 yılından beri etkin şekilde çalıştıklarını ifade eden Ferit Aksun, IATI’nin son 5 seneden beri Qatar Havayolları'nın Türkiye’de ve yakın coğrafyalardaki en büyük satış partneri olduğunu ifade etti.

Haziran ayı içerisinde Qatar Havayolları’nın Antalya ve Bodrum'a Doha’dan aktarmasız uçuşlar başlattığını hatırlatan Aksun, bunun hem Türk turizmine önemli katkılar sağlayacağını hem de IATI ve Qatar Havayolları işbirliğinin daha da artacağını belirtti.

Dünyada 150’den fazla destinasyona uçan Qatar Havayolları, Türkiye’de Ankara, İstanbul, Adana, Hatay, Bodrum ve Antalya’ya aktarmasız uçuşlar gerçekleştiriyor. Qatar Havayolları’nın Türkiye’ye haftada 48 uçuşu bulunuyor.

Türkiye, Ortadoğu ve yakın coğrafyaların en büyük Seyahat Teknolojileri Sağlayıcısı IATI, 70 ülkede 30 binden fazla acentesi ile günde 20 binden fazla seyahat işlemi gerçekleştiriyor. 2016 yılı cirosu ile Fortune Türkiye listesinde 174. üncü sırada yer alan IATI’nin 2018 yılı cirosunun 2 milyar TL.’yi aşması bekleniyor.

IATI News Image

Dünyanın önde gelen global dağıtım sistemlerinden Travelport - Galileo (NYSE:TVPT) ile Türkiye ve yakın coğrafyanın lider online seyahat platformu IATI, "Global İşbirliği Anlaşması" imzaladılar.

Umman, Muskat’ta imzalanan ve her iki tarafa da önemli ekonomik avantajlar sağlayan anlaşma çerçevesinde iki firmanın ürün ve teknoloji alanındaki işbirliklerinin kapsamı daha da genişliyor.

IATI ve Travelport daha önce de IATI’nin faaliyet gösterdiği 51 ülke için işbirliği anlaşması imzalamışlardı.

İmzalanan bu anlaşma ile iki şirket IATI’nin faaliyet gösterdiği tüm 62 ülkede işbirliği yapacak.

180 ülkede 4000 çalışanı ile seyahat firmalarına dağıtım, teknoloji, ödeme ve mobil sistemler sunan Travelport 2016 yılının sonunda 2,4 milyar USD ciroya ulaşmıştı.

Türkiye, Avrupa, Rusya, BDT ülkeleri ve Ortadoğu başta olmak üzere 62 ülkede en yaygın kullanılan Online Seyahat Platformu olan IATI, Acente sistemi, Aerobilet ve HWEB markaları ile seyahat sektöründe hizmet veriyor.

30 bin acentesi ile günde 20 binden fazla seyahat işlemi gerçekleştiren IATI aynı zamanda havayollarının lider acentesi ünvanını elinde bulunduruyor.

Türkiye’nin "En Global 100 Şirketi" arasında yer alan IATI, 2016 yılında da cirosunu en fazla arttıran turizm şirketi olmuştu. 1 Milyar TL'yi aşan cirosu ile IATI, Fortune 500 listesinde 176. sırada yer alıyor.

IATI’nin yıl sonu cirosunun 2 milyar TL’ye ulaşması bekleniyor.

IATI News Image IATI News Image IATI News Image

Türkiye’nin en önemli ekonomi dergilerinden biri olan Capital dergisi Türkiye’nin en büyük şirketlerinin yer aldığı Capital 500 listesini açıkladı.

Cirosu 1 milyar TL’yi aşan IATI, bu performansıyla listede 217. sırada yer aldı. IATI geçen sene listede 235. sırada yer alıyordu.

Antalya'daki en büyük 2. şirket IATI

Antalya'dan sadece 5 şirketin girebildiği sıralamada IATI 2. sırada yer alarak Antalya’nın en büyük 2. şirketi oldu. İl sıralamasında tur operatörü ve otellerin yer almaması dikkatleri çekti.

Ticaret ve Hizmet kategorisinde Antalya’dan listeye girebilen tek şirket IATI

Sektörel olarak yapılan kategoriler arasında Ticaret ve Hizmet firmaları arasında yer alan IATI, ülke genelinde en büyük 8. Ticaret ve Hizmet Şirketi olurken bu listeye Antalya’dan başka bir şirket giremedi.

Yıl sonu cirosu 2 milyar TL

Yılın ilk altı ayında 1 milyar TL ciroyu aşan IATI’nin yıl sonu itibari ile 2 milyar TL ciroya ulaşması bekleniyor.

IATI News Image IATI News Image IATI News Image

Her yıl Fortune dergisi tarafından düzenlenen “Fortune 500” listesi açıklandı.

Cirosu milyar TL barajını aşan IATI, %16.1’lik büyüme ile Antalya ilinde cirosunu en fazla arttıran şirket oldu.

Türkiye genel sıralamasında 176. sırada yer alan IATI, hizmet sektöründe yaşanan genel düşüşe rağmen, bu sıralamada da 8 sıra yükselme başarısını gösterdi.

IATI geçen sene genel sıralamada 184. sırada bulunuyordu.

Seyahat sektöründe ihracatını en fazla arttıran şirket IATI

İhracat rakamları 700 milyon TL’ye yaklaşan IATI, bu alanda da geçen seneye göre %13.2 büyüme göstererek seyahat sektöründe ihracatını en fazla arttıran şirket oldu.

IATI Türkiye’nin en verimli şirketleri arasına girdi

Özkaynaklarının 200 katına yakın net satış geliri elde eden IATI, bu performansı ile Türkiye’nin özkaynak devir hızı en yüksek 4. şirketi oldu.

Toplam aktiflerinin 7.5 katı satış rakamına ulaşan IATI bu performansı ile de aktif devir hızı sıralamasında 12. sıraya yükselerek Türkiye’nin en verimli şirketleri arasına girdi.

Antalya il bazında 2. sıraya yükseldi.

Turizm sektöründe 2016 yılında yaşanan olumsuz gelişmelere rağmen büyümesini sürdüren IATI, 2016 yılı performansı ile Antalya’nın en büyük 2. şirketi haline geldi. Daha önceki yıllarda bu listede yer alan şirketlerin 2016 yılı performanları ile ilk 500’e giremedikleri ya da %70 yakın küçülme yaşadıkları gözlemlendi.

2017 yılı ciro beklentisi 2 milyar TL

Bu yılın ilk 6 ayında 2016 satış rakamlarına ulaşan IATI’nin yıl sonu cirosunun 2 milyar TL’yi geçmesi bekleniyor.

Platin Dergisi ve IPSOS Araştırma Şirketi tarafından gerçekleştirilen “Türkiye’nin En Global 100 Şirketi” araştırması sonuçlandı.

Bilanço verileri, katma değerli üretim verileri, yaygınlık ve bilinirlik kriterlerine göre belirlenen ilk 100 şirket arasına IATI de girdi.

54 ülkede 30 bine yakın acente tarafından kullanılan ve günde 20 bine yakın seyahat işlemi gerçekleştiren IATI, Türkiye’de ve yakın coğrafyalarda kullanılan en yaygın seyahat platformu konumunda.

Dereceye giren şirketler, Türk Telekom ana sponsorluğunda, Deik ve Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Yatırım Destek Ve Tanıtım Ajansı’nın katkılarıyla 24 Şubat Cuma günü Four Seasons İstanbul’da gerçekleşen törenle ödüllendirildi.

Gecede Platin Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Oya Yalıman yaptığı konuşmada Platin Global 100 listesi ile amaçlarının Türkiye’nin ihracat ve yurtdışı tanıtım şampiyonlarına hak ettiği değeri vermek, örnek uygulamalarının ve üstün başarılarının Türk iş dünyasına rol model olmasını sağlamak ve farklı platformlarda markalarımızın gelişimini desteklemek olduğunu söyledi. Ayrıca "Global dünyada faaliyet göstermeye cesaret etmiş her şirket bir ticari müessese olduğu kadar, aynı zamanda bizim için milli bir zenginlik ve milli bir duruştur. ”dedi Yeni Türkiye’nin ve Yeni Ekonomi’nin Ödül Töreni olarak konumlandırılan Platin Global 100 Ödülleri Türkiye ekonomisinin gücünün bir göstergesi olacağının da altını çizdi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı (TİM) Mehmet Büyükekşi de Platin Global 100 ödülleri gecesine teşrif ederek bu önemli gecede konuşma yaptı. Büyükekşi “2023 hedeflerine yürüdüğümüz şu günlerde, Sizler oldukça kritik öneme sahipsiniz . Başarılarınızı yakından takip ediyoruz. Gerek gerçekleştirdiğiniz ihracatla gerekse de güçlü duruşunuzla göğsümüzü kabartıyorsunuz.

Ve biliyoruz ki;

“Marifet İltifata Tabidir İltifatsız Marifet Zayidir” diyerek ödül alan tüm şirketleri tebrik etti.

IATI News Image IATI News Image